Jüt ip Nedir, Özellikleri Nelerdir

Hasır (Jüt) ip , aksesuarlarımın çoğunu yapmış olduğum hammaddedir. O yüzden Handcraft Project’ten almış olduğunuz ürünlerin hammaddeleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Ben, evimde kullandığım ürünlere dikkat eden bir kişiyim dolayısıyla üretim aşamasında da buna özen gösteriyorum. Evinizde kullanacağınız aksesuarları gönül rahatlığı ile kullanmanız için yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Jüt (corchorus) Hindistan ve Bangladeş gibi nemli iklimlerde yetişen bir bitkidir.  Dünya rezervinin çoğu bu ülkelerden karşılanır, sebebi işçilik ucuz olduğu için üretim maliyetleri diğer ülkelere göre daha avantajlı durumdadır.

Jüt sağlam bir bitki olmasının yanında biyolojik olarak parçalanabildiği için geri dönüşümü olan, çevre dostu bir üründür. O yüzden ev için yapılan ürünlerde tercih sebebidir.

 

Hasat edilip kurutulmuş jüt

Jüt (Hasır ip) nasıl edilir? 

Jütün elde edilme yönteminde de çevre dostu olma özelliği ortaya çıkmaktadır. Jüt liflerinin uzunluğu hasat dönemi içerisinde bir ile dört metre arasında değişir, jüt bitkisi çabuk büyüyen ve üretimi kolay bir üründür, çiçek açtığı zaman hasat edilir. Jüt bitkisi toplanarak kurutulur ve lif olmayan dış kabuğu soyularak, içerisinden lifler alındıktan sonra kullanılacak alana göre işlem yapılır. Kısacası kurutma yöntemi ile kimyasal kullanılmadan bu işlemler gerçekleştirilir. Kurutulan liflerden iplik elde edilir, ipliklerden de kumaş üretimi gerçekleştirilir.  

Jüt (Hasır) Kumaşlar çok sağlamdır o yüzden özellikle dış mekanda kullanılan aksesuarlarda ( yastık, masa örtüsü, koltuk örtüsü vb.) tercih edilen bir üründür.

Dünyadaki kullanım sıklığına bakıldığında jüt, pamuk ile yarışabilecek kadar fazla tercih edilmektedir.

Hasır (Jüt) Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir? 

Genellikle dekoratif amaçlı ev yaşam ürünleri arasına giren ürünlerde sıklıkla tercih edilir. Dekoratif duvar süsleri, halı, yastık kılıfı, runner, amerikan servis, saksı, duvar süsleri, çuval, paketleme süsleri, kapı süsleri, paspas, çamaşır sepeti ve aklınıza gelebilecek bir çok üründe rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bir üründür.

Handcraft Project ürünlerinde, doğal halini kullanmamın yanı sıra bazı dekoratif ürünlerimde doğal kumaş boyaları ile renklendirerek de kullanmayı tercih ediyorum.  

Yıkanabilir özelliği bulunmaktadır. Yapı olarak sık bir dokumaya sahip olmasına karşı kurutma işlemi de gayet makul sürelerde gerçekleşmektedir.  

Jüt (hasır) ip ve jüt (hasır) kumaşı ile yapılan ürünleri evinizin her köşesinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sade ve modern evler için vazgeçilmez bir üründür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir